Záložní zdroj a nabíječka Goal Zero Guide 10
Tato nabíječka není přímo solární, to je potřeba říct hned na úvod. Jedná se o cestovní nabíječku AA a s pomocí drobné adaptéru také AAA baterií. Stejně tak se dá použít jako záložní zdroj.
Dobíjet se dá dvěma způsoby, buďto ze zdroje pomocí USB kabelu, nebo pomocí solárního panelu. Pokud se vám tedy na dovolené stane, že budete někde v kempu nebo jen tak ve volné přírodě bez elektřiny, pak vám tento záložní zdroj poslouží stejně dobře k nabití telefonu, stejně jako k nabití baterií do fotoaparátu nebo kamery. Zařízení je samozřejmě kompatibilní s dalšími výrobky Goal Zero. navíc má na sobě také LED diodu, kterou si můžete po tmě posvítit. Její světlo sice není kdovíjak silné, ale použít se dá.
Nabíječka Goal Zero Guide 10 má sama o sobě kapacitu 2300 miliampér hodin.
Je to sice méně, než má třeba záložní zdroj Goal Zero Switch 10, ale zase má tato nabíječka širší využití právě možností nabíjet AA baterie. Její dobíjení bude trvat asi šest až deset hodin přes USB, se solárním panelem to bude mezi kolem tří hodin. Na druhou stranu, kapacita je vhodná jak k nabíjení telefonu nebo GPS, tak i k nabíjení baterií. A to je nesporná výhoda této nabíječky, protože běžný solární panel ani powerbanka baterie nabíjet neumí. Rozměrově ani váhově vás tato nabíječka nijak nezatíží. S velikostmi 6,4 x 1,9 x 10 centimetrů není nejmenší problém ji uložit do jakéhokoliv zavazadla, a při váze 230 gramů není nijak výraznou zátěží. Naopak, je skladná a vhodná na cesty.
Ovšem, protože se jedná o další produkt z dílny Goal Zero, pak je dobré také zmínit, že se dá koupit jak samostatně, tak jako součást outdoorových setů. A je v setu rozhodně platnější, než právě zdroj Goal Zero Switch 10. Pokud se vám tedy podaří sehnat sadu, ve které bude solární panel (nejpravděpodobněji Goal Zero Nomad 7, případně 13), kabely, sada baterií a tato nabíječka na baterie, můžete být spokojení.
Výhody a nevýhody
Solární panely Nomad jsou skutečně velmi výkonné a citlivé na světlo. Navíc jsou skládací, což je jejich velká výhoda při cestování, a čím vyšší je jejich výkon, tím rychleji také dovedou tento zdroj nabít. Co je však u této nabíječky nevýhodou je její malá kompatibilita. Mimo USB a solární panely Nomad není moc věcí, kterými by ji šlo dobíjet. To trochu sráží její efektivitu. Po druhé stránce, jestliže se budete držet výrobků Goal Zero, pak se těmto problémům můžete vyhnout. A právě toto vybavení se dá vřele doporučit jako kvalitní, výkonné a efektivní. Ceny tomu sice odpovídají, solární panely stojí dva tisíce (nejméně výkonná verze) až pět a půl tisíce (nejvýkonnější), nabíječka Guide 10 pak téměř patnáct set korun, na druhou stranu nelze všechno srovnávat pouze na základě ceny. A tato nabíječka, ve spojení se solárními panely se dá jednoznačně doporučit jako velmi dobrý pomocník na cesty i do přírody.
Klady:
- Možnost nabíjení baterií AA a AAA
- S nabíječkou se prodávají i baterie
- Možnost nákupu v jednom solárním setu
- Možnost svícení pomocí diody
Zápory:
- Ne příliš velká kapacita
- Malý výkon diody
- Malá kompatibilita k jiným zařízením
Napsat komentář