Samostatný ostrovní fotovoltaický systém (ostrovní elektrárna) najde využití zejména tam, kde není přívod elektrické energie ze sítě. Využijete ho na chatách, chalupách či v karavanech. Instaluje se ale i na klasické rodinné domy.


Při zapojení ostrovního systému svépomocí budete potřebovat nejen fotovoltaické panely, měnič, ale také akumulátor, kde bude střádat elektrická energie.

fotovoltaický panelPřemýšlíte-li o tomto způsobu výroby energie, je třeba si uvědomit několik věcí. K jakým účelům bude energie využita, zda budete využívat energii celoročně, nebo pouze sezónně, typy a počty spotřebičů, které budete využívat, příkon spotřebičů (počítat i ty budoucí), předpokládaný hodinový provoz. Lze využít sestavení systému na míru, nebo pořídit některý z dostupných systémů a zapojit ho podle schématu.


Návratnost investice lze spočítat na různých kalkulátorech na internetu a je závislá od systému, který použijete. Pokud budete energii využívat pro svou spotřebu, může se vám investice do ostrovního systému vrátit za 8 až 10 let. Pokud ji budete i prodávat, pak i dříve – záleží kolik jí vyrobíte. Pro přesné výsledky je ale lepší využít dat od odborníků.

Životnost solárních panelů je doba za kterou se sníží jejich účinnost o 20%.

Obecně se uvádí, že k tomu dojde zhruba za 30 let. I po snížení účinnosti lze panely využívat, případně je prodat. Tím se skutečná životnost panelu může blížit až 50 letům. Po jejich dožití se musejí panely odevzdat k recyklaci. Ještě ani v příštích 10 letech se neočekává velký nárůst vyřazených panelů. Nyní se jedná se spíše o solární panely, které byly mechanicky poškozené.

Pro kutili a experimentátory je dobrá zpráva, že si mohou solární panely zapojit svépomocí a vyzkoušet, a to třeba i jen pro malé spotřebiče. Plocha osvětlení může zabrat třeba balkónový parapet. Přes internet lze zakoupit jednotlivé komponenty, které pospojujete, nalepíte na desku a tu vystavíte slunečnímu záření. Chce to ovšem trochu zručnosti. Vyrobená energie tak ovšem těší dvojnásob.


Názorné schéma zapojení fotovoltaického ostrovního systému svépomocí pak najdete na: http://www.sunpi.cz/ostrovni-systemy/

Výhody fotovoltaických ostrovních systémů

  • Výroba elektřiny je ekologická, neprodukuje žádné emise, žádný hluk a panely jsou recyklovatelné
  • Ostrovní systém po nainstalování vykazuje vysokou spolehlivost
  • Životnost solárních panelů je i více než 30 let
  • Minimální až nulové provozní náklady
  • Bezúdržbovost
  • Ostrovní systém je velmi jednoduchý na instalaci a lze jej použít i při montáži svépomocí
  • Výrazné snížení nákladů na výrobu elektrické energie
(4,8 / 5)

https://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/instalace-solarnich-panelu.jpghttps://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2015/11/instalace-solarnich-panelu-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Samostatný ostrovní fotovoltaický systém (ostrovní elektrárna) najde využití zejména tam, kde není přívod elektrické energie ze sítě. Využijete ho na chatách, chalupách či v karavanech. Instaluje se ale i na klasické rodinné domy. Při zapojení ostrovního systému svépomocí budete potřebovat nejen fotovoltaické panely, měnič, ale také akumulátor, kde bude střádat elektrická energie. Přemýšlíte-li...