Integrované fotovoltaické systémy v budovách
Technologie integrovaných fotovoltaických systémů do budov má jistě velkou budoucnost. Ruší pravidlo, že musí být panely umístěny pouze na střeše. Fotovoltaické systémy je možno instalovat na plochých i šikmých střechách, na fasádách, na prosklených částech budov, na poloprůhledných oborových výplních, což jsou okna s různými stupni průhlednosti od 10 % do 20 % nebo také i na skleněných markýzách.
Velmi dobrou zprávou je, že fotovoltaické panely už není nutné umísťovat pouze na střechy s předepsaným sklonem a namířením nejlépe na jih. Tyto moduly nových generací lze ukotvit i na svislé plochy a to na všechny světové strany. Lze s nimi opravdu libovolně utvářet architektonicky zajímavé fasádní a okenní systémy. Nemusíte se obávat, že bude jaksi hyzdit vaše nové obydlí. Nové moduly jsou velmi tenké a kombinují užitečnou produkci elektrické energie s atraktivním designem. Svou transparentní formou představují příjemné propojení vnitřního a vnějšího prostředí.
Nejznámějším certifikačním systémem v oblasti solárních kolektorů je Solar Keymark. Určitě se (pokud uvažujete o instalaci solárních panelů) poraďte s odborníky a investujte své peníze tak, aby byly kolektory funkční a zároveň esteticky lahodily oku.
Solární systémy v bytových a panelových domech
Dotační program Zelená úsporám byl od začátku velmi významným průkopníkem a propagátorem využití solární energie. Praxe ukázala, že v bytových a panelových domech jsou solární termické systémy schopny výrazně snížit podíl uhlí při výrobě tepla. Při běžném denním provozu jsou tyto systémy nejen technicky jednodušší, ale i levnější. Decentralizace tepla je velkým plusem. Uživatelé ocení, že jakákoliv závada ovlivní jen určitou malou část odběratelů.
Napsat komentář