12V solární panely by měly fungovat jako malé elektrárny. Jsou schopné na své ploše zachytávat sluneční záření, a přeměňovat jej na elektrickou energii. Ta je pak regulována na proud s výstupním napětím vhodným pro běžné elektrospotřebiče nebo třeba k nabíjení baterií, například u auta. Samostatně se nejedná o panely velkých rozměrů, ovšem také většinou nevyprodukují za den nijak velké množství elektřiny, k tomu nejsou stavěné. Jako dočasné řešení na dovolené v přírodě nebo na cestách jsou samozřejmě vítanými pomocníky.


Orientovat bychom se v nich měli především podle parametrů rozhodujících pro jejich další využití – tedy maximálního výkonu, maximálního napětí, a rozměrů. Podle dalšího využití pak mohou být pro nás důležité i další údaje, jako je hmotnost nebo tvar. Podívejme se tedy na některé panely, které nalezneme na trhu.

  • Monokrystalický solární panel 12V JUTA 20W

V tomto případě nás na první pohled zaujme konstrukce panelu. Jádro je vyrobeno z monokrystalického křemíku, který kryje sklo a to celé je zasazeno do tvrdého duralového rámu. Již od pohledu je patrné, že panel je odolný a bytelný, a dá se předpokládat jeho dlouhá životnost. Kromě toho má v sobě vestavěnou ochranu proti přehřátí. Z nejdůležitějších parametrů je potřeba zmínit, že jeho maximální výkon dosahuje 20 wattů. Rozměrově pak panel patří mezi větší, při ploše 52 x 35 centimetrů a hmotnosti 2,7 kilogramu. Jeho cena se pak pohybuje kolem tisíce korun.


  • Polykrystalický solární panel 12V Victron Energy 50W

Jasnou výhodou tohoto modelu je vysoká citlivost na teplo a světlo. To mu dává také již celkem solidní výkon 50 wattů. Kromě dobrého výkonu je jeho předností také odolnost, daná vrstvou tvrzeného skla, silným rámem z hliníku a odolným a vodotěsným pouzdrem. Kromě toho má v sobě panel zabudovaný systém, který preventivně zabraňuje poškození v důsledku nerovnoměrného osvětlení. S rozměry 54 x 67 centimetrů a hmotností 5,7 patří sice panel mezi ty větší, které jsou k dostání na trhu, nicméně zároveň patří mezi kvalitní panely, což se odráží i na ceně. Ta stoupá skoro ke dvěma a půl tisíci korunám. Přesto se však takovýto panel vyplatí.

  • Monokrystalický solární panel 12V Invisua 7W

Solární panel Invisua je určen pro nabíjení 12-voltových autobaterií. To se může na cestách velmi hodit, zejména v kempech nebo jen tak v přírodě. Řidič tak má záruku, že se nedostane do nouze. Panel je tomu také přizpůsoben. Lze jej využít uvnitř auta, zapojením do autozapalovače, ovšem stejně tak se dá autobaterie dobíjet i přímým připojením. Přizpůsobeny jsou tomuto využití také jeho rozměry – 35,5 x 25 centimetrů a možnost složit panel jako kufřík, čímž se ještě zmenší. Ovšem i přes poměrně vysokou citlivost na světlo je výkon panelu pouze 7 wattů, což není zrovna moc. Vzhledem k ceně, která se pohybuje někde nad tisíci korunami to není zrovna dobrý nákup.

  • Monokrystalický solární panel 12V Topray Solar 35W

Opět se jedná o přenosný panel určený především k nabíjení. Lze jej připojit k různým zařízením, jako je třeba autobaterie. Dodáván je totiž také se sadou kabelů, kterými jej lze připojit. Podobně jako předchozí panel, i tento je dodáván ve formě zavíracího kufříku, což usnadňuje jeho přenášení. Jeho rozměry, 58 x 49 centimetrů, pak ukazují, že po složení skutečně nezabere moc místa, a dá se tedy snadno vozit třeba na dovolenou. Na druhou stranu od předchozího panelu se velmi výrazně liší svým výkonem, který dosahuje 35 wattů. To je solidní výkon. Vzhledem k ceně, která je téměř čtyři tisíce korun, je to však stále poněkud málo.


  • Monokrystalický solární panel 12V Topray Solar 120W

Jedná se o jeden z nejvýkonnějších solárních panelů na trhu. Kromě toho, že podobně jako předchozí, i tento panel je přenosný ve formě kufru, a složený má rozměry 63,5 x 66,6 centimetrů, je jeho největší předností výkon. Ten je 120 wattů, což je velmi dobré číslo. A kromě toho se běžně panel používá s akumulátorovou baterií. To jeho efektivitu ještě posiluje. Jedná se tedy o velmi výkonný a užitečný panel, který není těžké přenášet, a který má nožičky k tomu, aby se náklonem ještě posílila efektivita slunečního záření. Nicméně cena, která dosahuje devíti tisíc, může leckoho odradit.


https://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/61fW4Tt2UgL._SY355_.jpghttps://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2019/01/61fW4Tt2UgL._SY355_-150x150.jpgsolarRecenze výrobků
12V solární panely by měly fungovat jako malé elektrárny. Jsou schopné na své ploše zachytávat sluneční záření, a přeměňovat jej na elektrickou energii. Ta je pak regulována na proud s výstupním napětím vhodným pro běžné elektrospotřebiče nebo třeba k nabíjení baterií, například u auta. Samostatně se nejedná o panely...