Solární ohřev MARIMEX Slim
Solární jednotky MARIMEX Slim se dodávají se na trh ve třech variantách: 90, 180 a 360
Co tato čísla znamenají si můžeme hned vysvětlit. Princip těchto jednotek je totiž trochu jiný, než aby voda protékala plastovou nádobou a tam se ohřívala. Zde je panel protáhlý, a po stranách má trubky, kterými je přiváděna a odváděna voda. Panel má plochý tvar, a čísla 90, 180 a 360 u vybraných modelů znamenají plochu panelu, která se mění. Přirozeně, čím větší plocha, tím více světla se absorbuje, a tím větší je také účinnost panelu. Nicméně stejně tak jím proteče větší množství vody, takže se rychleji ochlazuje. V zásadě je tedy rozdíl především v množství ohřáté vody. Jednotlivé varianty se od sebe ale liší i v jiných parametrech.
Jaké jsou v modelech rozdíly a který solární ohřev vybrat?
Vezměme si pro příklad a pro popis parametrů prostřední ze tří modelů, solární ohřev MARIMEX Slim 180. Jeho rozměry, které jsou u tohoto druhu rozhodující, a definují jej, jsou 300 x 60 centimetrů. To je solidní plocha, kterou má slunce ohřívat. Přirozeně je v černé barvě, která sluneční světlo daleko více přitahuje. Vhodný je tento ohřev pro zanořené i nadzemní bazény o objemu do sedmi metrů krychlových vody. Pro větší je buďto potřeba větší panel (v tomto případě model 360), nebo zapojit více panelů za sebe. Tato instalace samotná je snadná, a na rozdíl od jiných ohřevů má velkou výhodu, a sice, že nemusí být umístěn na zemi, panel se dá umístit i na střechu nebo na plot, pokud to okolnosti umožňují. A dá se také snáze naklánět a přizpůsobovat tak slunci. Potřebný výkon filtrace, což je údaj, na jaký bychom neměli zapomínat, je u těchto panelů 4000 litrů za hodinu.
Další dva panely, s čísly 90 a 360, jsou pak velmi podobné. Jak tvarově (mění se pouze šířka panelu), tak i co do parametrů a efektivity. Nejmenší jednotka má rozměry 300 x 30 centimetrů, a je určena pro ohřívání vody o objemu 4 metry krychlové. To není zrovna moc, a tak se spíše hodí jako doplněk k ostatním panelům. Naopak velký panel má rozměr 300 x 120 centimetrů, a sám o sobě zvládne ohřát vodu o objemu sedmnáct až dvacet metrů krychlových. To je naopak velmi dobré číslo. A pokud by náhodou ani to nestačilo, pak není problém doplnit tento panel dalšími panely, propojit je k sobě a vytvořit tak výkonnější soustavu. Napojení na hadice, stejně jako výkon filtrace je u všech panelů stejný, takže to není nejmenší problém.
Ceny
Ceny jsou u panelů také víceméně přijatelně odstupňované. Nejmenší se dá sehnat asi za devět set, prostřední za sedmnáct set, a za největší dáme v obchodě asi dva tisíce osm set korun. To nejsou nijak hrozné ceny. Vzhledem k efektivitě, a také k tomu, že zákazníci si povětšinou tyto modely pochvalují, je to dobrá koupě a dá se doporučit. Jediné, co ji kazí, je malá ochota na servisní a zákaznické služby firmy MARIMEX, a také další věci, týkající se služeb pro zákazníky. Pokud jde o fungování nebo výkon ohřevu, nedá se nic namítnout.
Někteří lidé si také stěžují na absenci regulačního ventilu, který stejná firma pro solární ohřevy vyrábí a prodává. Jejich princip je jednoduchý. Mnozí nechávají přes noc zapnutou filtraci, aby se bazén čistil. Ovšem tím, že voda půjde zpět do bazénu přes studené panely, na které v noci nesvítí slunce, se opět ochlazuje. Ne tak výrazně, jako se ohřívá, ale ubírá se tím panelům na efektu. Tomu má právě uvedený regulační ventil zabránit, a oddělit od sebe bazén s filtrací a ohřev. Pokud ho zavřeme, voda k ohřevu nepůjde a vrátí se zpět do bazénu. Je to dobré řešení, nesmí se však ráno zapomenout kohoutkem opět otočit. Za necelých šest set to není špatná věc, ale není nutná. Pokud nechcete ze solárních ohřevů vytáhnout maximální výkon, pak si ji kupovat nemusíte. Rozhodně ale není na škodu takový ventil mít.
Klady:
- Vysoká efektivita
- Dobrý tvar pro efektivní ohřev vody
- Snazší umísťování
Zápory:
- Malá vstřícnost ze strany firmy MARIMEX
- Nutnost dokoupit ventil
Napsat komentář