Máte na zahradě bazén a nebaví vás běhat domů kvůli omytí, případně využívat lavoru s vodou na oplach chodidel? Rádi byste si na chatě či chalupě dopřáli komfort teplé sprchy? Právě pro vás je solární sprcha tím pravým řešením.


přenosná solární sprcha

Solární sprcha je vlastně zásobník vody, který akumuluje teplo ze záření a předá ho vodě. Typů solárních sprch je několik. Můžeme si vybrat mezi přenosnými, nebo stabilně zabudovanými. S přenosnou sprchou můžete manipulovat a využít ji například jen, když je potřeba. V tomto případě jde o zcela jednoduché černé plastové vaky, které naplníte vodou, zavěsíte, a jakmile se voda ohřeje, můžete se začít sprchovat. Nepříjemné je, pokud se ohřeje moc a ze sprchy pak teče voda, která má 60 až 70 stupňů. Výhodou takové sprchy je ovšem cena. Pořizovací náklady se pohybují kolem 200 Kč. Vyrobit si ji ale můžete i sami.

Lepší variantou jsou stojanové solární sprchy

Ty jsou napojené na vodovodní řád přes rychlospojku. Stojanové solární sprchy se liší zejména obsahem zásobníku (od 8 až po 40 litrů). U tohoto druhu sprch si můžete regulovat teplotu vody a nehrozí tak, že byste se horkou vodou opařili. Dokáží vám zajistit teplou vodu až po dvě stě dní v roce!


Důležitý je materiál, který musí zajišťovat maximální účinnost ohřevu vody a minimální únik tepla. Tělo sprchy proto bývá často v plastu nebo v hliníku s pochromovanými prvky.

(4,9 / 5)

Jak funguje solární sprcha

Voda je nejčastěji ohřívána v těle sprchy. Nahoře je pak sprchová hlavice, která je pevně umístěná. Podle toho jak je tělo sprchy objemné, tolik vody dokáže sprcha ohřát. Některé typy mají spodní solární ohřev, kdy se voda ohřívá dole v podstavci stojanu a sprcha má pak hadici s hlavicí. V zásobníku je sice méně vody (například 8 litrů), ale je již po dvou hodinách plně nahřátá. Nastavitelnou hlavici s hadicí ovšem využijete při sprchování nohou, případně dětí. Naleznete však i varianty s ohřevem vody v základně sprchy s objemem 20 litrů. To pak pro vás znamená zhruba celkem 60 litrů vody na sprchování o teplotě 28°C.

Pokud budete na své zahradě instalovat solární sprchu. Můžete ji přikotvit nejen do trávníku, ale také na dlažbu či dřevěnou podlahu. Místo vybírejte tak, aby na něj co nejvíce svítilo slunce. Pokud vyberete vhodné stanoviště, můžete sprchu využívat od dubna do září.

Solární sprchu nevyužijete pouze na zahradě u bazénu, ale hodit se může například u menších sportovišť či domácích saun. Jedná se o nejekonomičtější ohřev vody, který si na zahradě můžete přát. Cena stojanové solární sprchy je závislá od typu a velikosti zásobníků. Může se pohybovat od 1 700,- do 35 000,- Kč. Svou roli zde hraje použitý materiál, objem zásobníku na vodu, ale také design. Sprchu z teakového dřeva zakoupíte například za 30.000 Kč.


Při výběru solární sprchy zvažte: kdo a jak často se bude sprchovat a případně kolik lidí bude naráz sprchu využívat.  Dále si promyslete, zda využijete oplach na nohy, což může zajistit druhá hlavice v nižší poloze, nebo hadice s hlavicí. V neposlední řadě je třeba rozmyslet, jestli sprcha může být stálým doplňkem vaší zahrady, nebo potřebujete přenosnou variantu.


https://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/02/sprcha-na-zahradu.jpghttps://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/02/sprcha-na-zahradu-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Máte na zahradě bazén a nebaví vás běhat domů kvůli omytí, případně využívat lavoru s vodou na oplach chodidel? Rádi byste si na chatě či chalupě dopřáli komfort teplé sprchy? Právě pro vás je solární sprcha tím pravým řešením. Solární sprcha je vlastně zásobník vody, který akumuluje teplo ze záření a...