Solární ventilátory – jaký vybrat?
Jednou z věcí, které se mohou přes léto náramně hodit, je určitě ventilátor. A v dnešní době, kdy se lidé snaží být šetrní k přírodě, a využívat obnovitelné zdroje, se dostávají do popředí především zařízení na solární pohon. Pokud si tedy spojíme tyto dvě informace dohromady, dostaneme se k tomu, o čem bude řeč, o solárních ventilátorech. Jak je vybrat? Rozhodující je poměr cena/výkon. Ten závisí na solárním panelu, ale daleko více než počet wattů je pro efektivitu ventilátoru důležitý poměr vyměněného vzduchu za hodinu. To nás totiž bude zajímat nejvíce. Další parametry, jako je velikost ventilátoru, nebo jeho hlučnost, už jsou spíše doplňující a mají vliv na naše pohodlí, ne však na fungování ventilátoru.
-
Solární větrací systém STANDARD SO190
Jedná se o komplexní větrací systém. Pomáhá místnost vysušovat, zabraňuje vlhkosti, a nutí vzduch, aby se hýbal. Kromě toho místnost také ochlazuje. Při své malé velikosti (10 x 10 centimetrů), s panelem (o velikosti 36,1 x 16,6 centimetrů), dávajícím výkon 5 wattů, dokáže přečerpat asi 55 m3 za hodinu. I to je ovšem pro běžný pokoj celkem příjemné množství, které dokáže zpříjemnit horký letní den, zvláště třeba v karavanu, nebo v podkroví domů. Tento ventilátor má také odnímatelnou mřížku, která brání, aby se do ventilátoru dostala nečistota. Nicméně s cenou kolem dvou tisíc dvou set nejde o úplně levnou záležitost.
-
Solární ventilátor Vents PSS 102
Solární ventilátor Vents PSS 102 funguje na klasickém principu podobných ventilátorů. Na vnější stěnu domu nebo chaty, na slunné místo, se nainstaluje solární panel, a druhá strana s vrtulí bude ochlazovat místnost. Výhodou je možnost otáčení ventilátoru, a také možnost regulace. Navíc je ventilátor tichý. Bohužel, má velmi malý výkon, za hodinu dokáže vyvětrat jen asi 13 až 20 m3, což je velmi málo. A při ceně více než patnáct set korun se může zdát, že se taková koupě nevyplatí.
-
Solární ventilátor Dometic
Ventilátor, vhodný k vestavění do zdi. Na jedné straně je panel, který musí být na vnější straně zdi, a na druhé samotný vnitřní ventilátor. Sám reaguje na sluneční světlo, a při vhodném počasí se umí sám spustit (ovšem pro naše pohodlí je zcela bezhlučný). Při svém výkonu dokáže vyvětrat asi 20 m3 za hodinu, což není špatné. Ventilátoru STANDARD se to sice nevyrovná, na druhou stranu na to, aby zpříjemnil pobyt v horké místnosti to stačí. A jeho cena je oproti STANDARDu poloviční, kolem tisíce korun, což není za trochu letního pohodlí špatná investice.
-
Mini solární ventilátor s klipem
Tento výrobek je spíše legrácka, než skutečný větrák nebo ventilace. Jedná se o malý ventilátor s plastovou vrtulí a mřížkou, který má na sobě malý solární panel. Ten stačí tak na to, aby vrtulí v horkých dnech hýbal a přinesl majiteli trochu ochlazení a osvěžení. A přestože je těžké si představit, že s tím někdo chodí po ulici, dá se takový ventilátor upevnit i na oblečení, aby trochu ochlazoval. Zkrátka, jednoduchá hloupost za dvě stě korun.
-
Solární ventilátor Profi
Tento ventilátor je, stejně jako dva předchozí, vestavět do zdi. Na jedné straně je panel a otvor, na druhé straně je otvor, kterým je vzduch vháněn do místnosti a naopak vyháněn ven. Tento ventilátor je bezhlučný, má vypínač pro případ kouře nebo špatného počasí, ovšem jeho výkon opět není tak velký, aby zvládl místnost v horkých dnech vyvětrat sám. S tím, že stojí téměř tři a půl tisíce, se opravdu takový nákup nevyplatí.
Napsat komentář