Přemýšleli jste někdy, jak fungují solární panely, které se instalují na rodinné domy? Na své střeše můžete mít dva druhy panelů. Fotovoltaické solární panely nebo solární kolektory. Rozdíl mezi těmito druhy je ve způsobu využití energie.


Solární kolektory využívají jednoduchého principu zadržení tepla ze Slunce. Jednoduše si to můžete představit tak, že dáte Slunci překážku, kterou paprsky ohřejí – předané teplo je odvedeno do kolektoru a následně využito na ohřev vody. Zatímco fotovoltaické panely využívají elektromagnetické energie ze Slunce a přeměňují ji na elektrickou energii. Využívají principu fotovoltaického jevu.

solární kolektor

Solární kolektory a jejich princip

Princip je jednoduchý, ovšem při jeho vývoji se museli výrobci potýkat s několika problémy. Je potřeba přeměnit co nejvíce sluneční energie na teplo, co nejvíce ho absorbovat, ale zároveň musí být zachovány co nejmenší ztráty. Najít materiály, které zajistí nachytání tepla a zároveň ho nikam zpět nepustí, není tak jednoduché. Přidejme k tomu ještě fakt, že je třeba zajistit absolutně hladký a zároveň odolný povrch, na kterém se nebude držet déšť ani sníh. Mezi nejčastější absorbéry patří hliník a měď. Jako médium je v kapalině vždy obsažena nemrznoucí složka, aby bylo možné provozovat kolektor i v zimě.


Jaký solární kolektor vybrat a kde ho koupit?

Můžete se setkat s dvojím druhem solárních kolektorů a to s trubicovými a plochými. Rozdíly mezi trubicovými a plochými kolektory jsou nejen ve tvaru, ale i ve způsobu údržby. V kolektorech je vakuum, a pokud se poruší, musí být kolektor vyměněn. U trubicových lze vyměnit jen poškozenou trubici, v plochém kolektoru je třeba vyměnit celý panel. Při volbě typu hraje důležitou roli také tvar a sklon střechy vůči poloze slunce. Ploché kolektory vynikají zejména v létě při kolmém dopadu slunečních paprsků. Trubicové kolektory mají zase vyrovnanější zisk tepla během dne i během roku a můžete je umístit i na šikmější střechy.

Účinnost je závislá nejen na zvoleném typu kolektoru, ale i na použitém materiálu. Důležitý je použitý absorbér, tak i pokryvné vrstvy. Některé firmy na ně ještě stále používají prizmatické (zdrsněné) sklo. Původní záměr, že díky větší ploše drsného povrchu, bude vyšší účinnost záchytu záření, se neosvědčil, neboť dochází k zanášení povrchu a rychlému snížení účinnosti kolektoru. Těmto typům je lépe se vyhnout.

Pro rozhodování jaký kolektor pro svůj dům zvolit, je třeba také zvážit, jakou spotřebu tepla máte a na co teplou vodu budete využívat – na ohřev vody v bazénu, na teplou užitkovou vodu, či jako solární vytápění.


Pokud uvažujete pouze o ohřevu vody do bazénu, nemá cenu pořizovat drahé trubicové kolektory. Protože jejich přednosti zde nevyužijeme, ba naopak. Pokud chcete využívat teplo i na užitkovou vodu a do topení, je tak zde vždy záleží na konkrétních podmínkách. Mnoho výrobců doručuje celé systémy pro domácnosti. Investice do solárních kolektorů není zrovna malá a tak je dobré využít před konečným rozhodnutím rad odborníků. Mnoho výrobců i prodejců nabízí poradenství, případně celé návrhy jak v domě solární kolektory využít. Liší se nejen cenou kolektorů, ale i cenou za montáž. Některé firmy mají levnější kolektory, ale zase si svou marži vyberou na ceně montáže.

(4,7 / 5)

http://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/02/solarni-kolektor.jpghttp://www.solarniliga.cz/wp-content/uploads/2016/02/solarni-kolektor-150x150.jpgsolarFotovoltaika pro domácnosti
Přemýšleli jste někdy, jak fungují solární panely, které se instalují na rodinné domy? Na své střeše můžete mít dva druhy panelů. Fotovoltaické solární panely nebo solární kolektory. Rozdíl mezi těmito druhy je ve způsobu využití energie. Solární kolektory využívají jednoduchého principu zadržení tepla ze Slunce. Jednoduše si to můžete představit...