Novinky ve využití solární energie
NASA chce do pěti let vyslat vesmírnou loď na solární pohon. Bude sice pomalejší než klasické, ale unese větší náklad a neměla by potřebovat tolik záchranných startů. Celá mise má rozpočet 1,25 miliardy dolarů. Letadlo Solar Impuls 2 na solární pohon se vydalo 9.3. 2015 na svou cestu kolem světa bez kapky paliva. Jeho let měl původně trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. V současné době je na Hawaii, kde čeká na výměnu baterií. Doba obletu se tím o několik měsíců prodlouží. Zato první loď na solární pohon již svou plavbu kolem světa úspěšně dokončila. Jednalo se o katamarán Turanor PlanetSolar (35 metrů dlouhý a 23 metrů široký) a prakticky celou plochu paluby pokrývají fotovoltaické panely. Plavba dlouhá 60 019 km trvala 584 dní. Celkem je na lodi 38 tisíc článků, které vyrábějí elektrickou energii a nabíjejí akumulátory. S plnými bateriemi vydrží loď v chodu i tři dny bez slunečního svitu. Projekt stál 12,5 milionů eur. Automobily na solární pohon jsou již běžnější než letadla, nebo lodě. Například v Austrálii je již tradiční solární závod, kde se sjíždějí posádky z celého světa, aby vyzkoušeli své automobily při závodě na 3000 km.
Jak je vidět, energii ze Slunce se snaží lidé využívat stále víc a víc. Naše generace asi ještě nebude běžně cestovat auty na solární pohon, ale naše děti…kdo ví? Rozvoj alternativních zdrojů energie je nezbytný. Neobnovitelné zdroje jako ropa, plyn či uhlí pomalu tenčí své zásoby. Vývoj použitelných systémů využívajících energii ze Slunce je zdlouhavý, ale jak je vidět i v běžném životě začínáme používat sluneční energii stále častěji. Otázkou pro konspirátory je, zda je rychlost tohoto rozvoje ovlivněna firmami, které žijí z neobnovitelných zdrojů.
Solární energie v běžném životě
Fotovoltaické články můžete dnes využít v domácnosti při obsluze různých motorků – na ovládání vrat, na čerpadla, na větráky, u budíků, k světlům na zahradu, osvětlení pergol či nejrůznější designová světla do domácností, nebo lampičky na čtení.
K dostání jsou také solární stavebnice pro děti, kde se naučí, jak fotovoltaický jev funguje a mohou si sestavit vlastní autíčko, nebo letadélko. Krásné jsou i dřevěné hračky například včela, nebo mravenec, které se díky sluníčku pohybují. Pokud jste byli s dětmi někde na pouti, možná jste viděli i roztomilé květiny, které se za oknem rozhýbou. Většina těchto hraček ovšem potřebuje opravdu přímé světlo, aby fungovaly. Pro milovníky geocatchingu je nezbytností solární nabíječka mobilních zařízení. Zde je dobré opravdu vážit investici a poohlédnout se po kvalitnějším přístroji, který vás nezradí.
Až budete parkovat a vyzvedávat si parkovací lístek, podívejte se, zda automat není na solární pohon. Setkat se s nimi můžete například ve východních Čechách ve Svitavách na náměstí. Častějším využitím v obcích je solární pohon u radarů na měření rychlosti. Tím se totiž otevírá obcím mnohem širší možnosti měření, bez nutnosti přívodu elektrické energie.
Překážky a negativa
Při výrobě fotovoltaických článků se používají drahé kovy. Výroba je stále velmi nákladná, ačkoliv se za poslední roky velmi dramaticky snížila cena panelů. Odpůrci fotovoltaických panelů často namítají, že výrobou a posléze likvidací se poškodí životní prostředí více, než kolik ho fotovoltaické články zachrání.
Naskytne se tedy otázka: Jsou fotovoltaické články opravdu ekologické?
Panely působí jako střecha – neroste pod nimi vegetace. Ptáci vidí solární panely jako hladinu vody a není výjimkou, že se o panel zabijí. Zabírat zelenou louku pro stavbu fotovoltaických elektráren je také ekologický sporné. Zvážíme-li kolik je ploch střech na nejrůznějších průmyslových a zemědělských budovách, je škoda zabírat zelenou plochu. Využití solární energie však stále probíhá a jako každý pokrok má své fáze. Pokud si představíte, že by se podařilo vyrobit panely na střechy, které dáte přímo místo krytiny, máte další nesčetné možnosti. Představte si ale takto soběstačné domácnosti a úbytek spotřebované energie z distribuční sítě. Úbytek spotřeby se nebude líbit dodavatelům, ani státu. Jaké to má tedy následky, to nechť si laskavý čtenář domyslí sám.
V současné době musí lidstvo pomýšlet na nové – obnovitelné zdroje energie – a využití energie ze Slunce je bezesporu jedním ze směrů, kterým je správné jít.
Napsat komentář